Az elmúlt hónapokban a blogokon sok mindent lehetett hallani arról, hogy a törvényi változások, amelyek az új jogszabálytervezet elfogadásával hatályba lépnek, el fogják lehetetleníteni az otthonoktatást, hiszen már oviba is muszáj lesz elvinni a gyerekeket. Ráadásul sok iskola már most is húzza a száját a magántanulókra.
Úgy hiszem, nem kell félni ettől. Persze volt, amikor én is aggódva figyeltem egy-egy felröppentett hírt, mert ahogyan az már lenni szokott, a legtöbben a legrosszabb eshetőségeket latolgatták szörnyülködve.
Most már azt mondom, hogy felesleges ezen a dolgon aggódni. Általában semmiféle aggódás nem hasznos, hiszen segíteni nemcsak, hogy nem segít, de még el is távolít attól az egyetlen Személytől, Aki a kezében tartja az eseményeket, és Akinek egyedül van hatalma változásokat létrehívni. Tehát fölösleges volt túlgondolkoznom a témát, mert a jelek szerint a törvény nem fogja jelentősen megváltoztatni a mostani otthonoktatós állapotokat. Vagyis továbbra is azt szabad majd otthonoktatni, amint eddig is.:)
De hogyan lesz akkor a kötelező ovival?
A pár napja benyújtott új törvényjavaslatról így írnak:
"A javaslat alapján a gyermek három éves korától kötelező óvodai nevelésben vesz részt legalább napi négy órában. Az óvodavezető a szülő kérelmére felmentést adhat a kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól, ha a gyermek képességeinek kibontakoztatása, sajátos helyzete, családi körülményei ezt indokolják. Az óvodába járás kötelezettsége 5 éves korig családi napköziben is teljesíthető lenne. A változás 2014 szeptemberétől lépne életbe." A cikk forrása: Origo
De mit is jelent mindez?
Az otthonoktató családok szempontjából annyit jelent, hogy az eddigi, 5 éves korban esedékes felmentés bürokratikus ügyintézését ezután pár évvel korábban, 3 éves korban kell kezdeniük. Gondolom a felmentést továbbra is egy nevelési évre fogják adni, tehát kicsit több dolgunk lesz, mint eddig volt, ha nem szeretnénk oviztatni.
A gyakorlatban ez kábé úgy néz majd ki, hogy gyermeke hároméves korának közeledtével az otthonoktató szülő a választott oviban kérvényezi a gyermeke felmentését, amit ideális esetben egy évre meg is adnak neki. Ezt ismétli a következő, majd az azutáni évben is. Gondolom, ha egyszer megadták, megadják majd a következő évben is: talán gördülékenyebben is fog ez menni másodjára/többedszerre.
A fent idézett cikkből az is kiderül, hogy az első két év ovikötelezettségét családi napköziben is teljesítheti a gyermek. Ez a kitétel az otthonoktatóknak fontos lehet. Bár arról nem szól a fáma, hogy a családi napközi is adhat-e felmentést az első két év ovikötelezettség teljesítése alól, vagy ez továbbra is kizárólag az ovivezető hatáskörébe tartozó jogkör lesz, de elképzelhető, hogy a törvény (vagy a joghézag) ad arra lehetőséget, hogy minden intézmény kialakítsa a maga nézőpontját ebben a kérdésben. Szerintem ez adott esetben jelentheti azt, hogy nem kell automatikusan az ovihoz fordulni egy felmentési igény kapcsán. Ez talán nagyobb lehetőséget jelent nekünk egy együttműködő intézmény keresésében.
És mi van azzal, hogy az új törvény gyakorlatilag ellehetetleníti az otthonoktatást??
Ez egy olyan rémhír, amit szeretnék mindenféle fórumon megcáfolni!! Az új törvény mellett is lehet majd otthonoktatni, ugyanúgy, ahogyan eddig is lehetett.
A tervek szerint hatéves kortól kezdődik majd a tankötelezettség, ez pedig egy lényeges pont lesz. Eddig ugyanis 6 vagy 7, de hivatalos szakjavaslat alapján akár 8 éves is lehetett a gyermek az iskolába kerüléskor. Az, hogy most szigorúan hatéves korra teszik a kezdést, némiképpen megváltoztatja a felállást az otthonoktatók számára.
Merthogy a gyerekek nem érnek egyszerre...
Míg eddig elegendő volt egy újabb évi felmentésért folyamodni az ovivezetőhöz (meghosszabbítani, hehe), addig az új szabályozás értelmében valamilyen címke alatt mindenképpen muszáj lesz elkezdenie az iskolát annak, aki a hatodik életévét betöltötte. (A régi törvényben adott év május 31-ig kellett betölteni a hatot. Nem tudom, hogy az új törvény ezen változtatott-e.)
A hatéves iskolakezdés önmagában még talán nem is akkora baj, hiszen ismeretes, hogy az első két évfolyam a tanítók szemében egy oktatási egységnek számít. Tehát, ha az otthonoktatott gyerek félévről félévre azért valamit fejlődik, és az iskola együttműködik az otthonoktatóval, akkor nem fognak problémát csinálni abból, hogy a gyerek nem ír gyöngybetűkkel első osztály végére, csak mondjuk második osztály végére...
Eddig az oviba nem járó gyerekeknek az iskolába kerüléshez a nevelési tanácsadó egyetértő szakvéleményére volt szükségük, amit ő egy iskolaérettségi vizsgálat keretében adott meg. A nev.tan. háromfajta javaslatot tehetett: a gyermek megkezdheti az első osztályt, vagy további egy évig járjon oviba, illetve a gyermek további kivizsgálása javasolt.
Ezt a vizsgálatot az új szabályozás szerint egy minden kisgyerekre kiterjedő komplex szakmai vizsgálat váltja majd fel, melyen több segítő szakma képviselője fogja vizsgálni a gyereket ill. szakmai véleményt alkotni. Ezek a szakemberek nem arról fognak dönteni, amiről a nevelési tanácsadó döntött. Ők is háromféla javaslatot tehetnek majd, de ezek a következők: normál iskolai osztályba mehet, fejlesztő/felzárkóztató első osztályt kezdhet, illetve kisegítő osztályba kell mennie.
Ezzel a változással kapcsolatban remélem a legjobbakat. Mindenesetre a törvényi gyakorlat érdekes lesz majd, de, amíg nem lehet biztosat tudni, addig ezen nem szeretnék spekulálni.
Valószínűleg úgy lesz, mint eddig volt: egy adott gyerek esetében egy adott szakember/csoport adott döntése lesz a mérvadó. És egy adott intézmény adott igazgatója fog egy adott család esetében valamiféle véleményre jutni.
Meglátjuk, hogy mi fog ebből kisülni. Én most úgy látom, hogy minden rendben van. Továbbra is lehet felmentést kérni a kötelező óvodába járatás alól. És továbbra is szabad magántanulónak lenni.
Dicsőség az Úrnak, hogy bár sok minden változik körülöttünk, de az alapjoghoz, magához az otthonoktatáshoz és az ovimentességhez nem nyúltak hozzá!
Az is jó, hogy a törvény majd csak évek múlva lesz hatással a családjainkra. Ami azt is jelenti, hogy a már megszületett gyerekeink közül csak a legkisebbeket fogja érinteni ez az új rendszer. A nagyobbjaink a régi rendszer szerint fognak a felmentési eljárásban, iskolaérettségi vizsgálatban, magántanulóvá válás procedúrájában részt venni.
Szóval továbbra sem kell azon gondolkozni, hogy oviba adjuk a gyerekeinket, sem hogy iskolába vigyük a nagyobbakat. Én végtelenül hálás vagyok ezért! És ez így nagyon nagyon jó is, hiszen ha egyszer Isten hívott el itthon lenni a gyerekeinkkel, akkor kegyelem, hogy ezt az elhívást be is tudjuk tölteni.:)
Szia Eszti!
VálaszTörlésEzt már láttad?
http://www.parlament.hu/irom39/04856/04856.pdf
A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik évét betölti, legkésőbb az azt követő évben tankötelessé válik.
VálaszTörlésEbből én azt veszem le (de törvényt eleve csökkent agykapacitással tudok csak olvasni), hogy 7 évesen is lehet az elsőt kezdeni.
Köszi Eszti a tudósításért. És tényleg, ha jól belegondolunk, többnyire csak ijesztgetjük egymást :( Én csak pozitív tapasztalatokról tudok beszámolni, és csodálkozom azon, hogy másokat mennyi nehézség ér, és sajnálom. Szóval, hajrá! :D
VálaszTörlésAzt elfelejtettem, hogy
VálaszTörlésDICSŐSÉG AZ ÚRNAK!!!
Bergamott, nem láttam még, amit küldtél. De most belelestem, és holnap nekifutok és elolvasom.:) Köszi a linket.
VálaszTörlésEszter, én is így vagyok, bár tudok olyanokról, akik nagyon megjárták a hadak útját a suli-kérdésben meg a nev.tan.-nal. DE a végszód a legjobb végszó ide: DICSŐSÉG AZ ÚRNAK azért a helyzetért, ami most van! Hogy szabadság van.:)
VálaszTörlésAz új törvény csak azt engedi, hogy az 5. életévig kérhesse a szülő a felmentést az óvodai nevelés alól. Persze magántanulók továbbra is lehetünk. Csak azt nem értem, hogy akkor miért kell az az egy év óvoda. Mire készíti fel a gyereket? Persze "csak" napi 4 órát kell bejárni, de én ennek sem örülök. A kisebbik gyermekeinkre már ez lesz érvényes. Azért ez kihatással van az oo-ra, nem? Hála az Úrnak, a mi óvó nénink is teljesen együttműködő, simán megadja a felmentést a nagyobb fiúnknak, de a jogszabályokat ő sem hághatja át a többinél.
VálaszTörlésEmi
Nem tudom, Emi. Szerintem nem eszik annyira forrón a kását.
VálaszTörlésHa viszont tényleg az 5. életévig lehet csak ovimentességet kérni, akkor az tényleg kihatással lesz az otthonoktatásra, hiszen az azt jelenti, hogy ötéves kortól valós ovikötelezettség van. Átnézem újra a törvényt, mert nekem nem tűnt fel ez a kitétel.
Ja, és bocs, hogy később válaszoltam...
VálaszTörlés